Gümüş Takılar Nasıl Korunmalı?

Gümüş Takılar Nasıl Korunmalı?

Gümüş takılarda en sık karşılaşılan sorun gümüşün kararmasıdır. Gümüş, diğer bir çok maden gibi hava ile temas ettiğinde oksitlenmeye oldukça yatkındır. İşlendikten sonra yapılan bazı işlemler bu kararmaların süresini oldukça geciktirmektedir fakat oksitlenmenin önüne geçebilmek için oldukça basit bir yöntem bulunuyor; gümüş takıları hava almayan takı kutularında muhafaza etmek. Farkı göreceğinizden eminiz.

Gümüş kararması için alınması gereken önlemler nelerdir?

Kaplaması olan veya olmayan takıların parlaklığının devam etmesi için deterjan, ter, sabun, aseton, parfüm şeklindeki ürünlerden uzak durulması önemlidir. Kimyasal maddeler takıların kararmasına yol açmanın yanı sıra takıya kalıcı şekilde zarar vermektedir. Bu yüzden bu tip detayları göz önünde bulundurarak takı kullanmak gerekir. Ürünlerin çizilmemesi için dikkatli kullanılmalıdır. Takılar kullanılmadığı dönemlerde ışık ve sıcaktan korunmalıdır. Takılar parlatma bezi ya da pamuk içeren bezler yardımı ile düzenli olarak silinmelidir. Takısı kararmış olan kişilerin ilk olarak tamirciye gitmeleri tavsiye edilir. Ürünün bir profesyonel tarafından cilalanması en sağlıklı yoldur. Kararmış gümüş parlatıldıktan sonra koşullar uygunsa takının üzerine rose, altın ya da rodyum kaplanması tavsiye edilmektedir.

Kararmış gümüş nasıl parlatılır?

Sirke genellikle evin dezenfekte edilmesi için kullanılmaktadır. İçerisinde asit oranı olduğu hijyen konusunda fayda sağlar. Evi temizlemekten ziyade gümüş temizliğinde de sirke sıklıkla tercih edilir. 2 yemek kaşığı sirke kabın içine koyulur ve göz kararı biraz su, 2 yemek kaşığı kabartma tozu karışıma eklenir. Takılar karıştırılan bu malzemelerin içinde koyulur. Yarım saat bekletilir ve çıkardıktan sonra yumuşak bir bez yardımıyla takılar silinir. Bez silme işlemi için sirkeli suya batırılmalıdır. Sonrasında takılar durulanarak kurumaya bırakılır. Bu şekilde doğal yollarla gümüş bakımı yapılabilir. 

 

Yorum yap

Not: Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.